Աշակերտական խորհրդի դասարանական անդամների ընտրություններ, նախագահի թեկնածուների առաջադրում և քարոզարշավ, երդման արարողություն և հիմնադիր ժողով․ սեպտեմբեր ամիսն ավանդաբար ընկալվում է որպես աշակերտական խորհրդի ձևավորման ժամանակահատված։
Եվ ահա սեպտեմբերի 23-ին կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքում 6-12-րդ դասարաններում սովորող 392 ուսումցիներից 359-ը մասնակցեցին Աշակերտական խորհրդի նախագահի ընտրությանը, իսկ նրանց 78․3 %-ը վստահության քվե տվեց տասներորդցի Սառա Մարտիրոսյանին։
Սեպտեմբերի 29-ին էլ տեղի ունեցավ Աշակերտական խորհրդի հիմնադիր ժողովը, որտեղ ելույթի խոսքով և նախորդ տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքների համառոտ հաշվետվությամբ հանդես եկավ կառույցում 2023-2025 թթ․ նախագահած Արևիկ Քոսյանը։ Վերջինս իր ելույթում կարևորեց թիմային աշխատանքի դերը և նշեց, որ հաջողության հասնելու լավագույն ճանապարհն անցնում է ակտիվ և երբեմն իրարամերժ քննարկումների միջով, և որ այդպիսի քննարկումներից վախենալ պետք չէ։ Հաջողություն մաղթելով նորընտիր նախագահին՝ Ա․ Քոսյանը նշեց, որ նախորդ տարիներին համատեղ կատարված աշխատանքն իրեն տալիս է իրավունք պնդելու, որ Սառա Մարտիրոսյանը հաջողելու է իր նոր պաշտոնում։
Սառա Մարտիրոսյանն էլ իր ի պաշտոնե առաջին ելույթում կարևորեց այն, որ իր նախորդներից ժառանգություն է ստացել կառույց, որն ունի իրավունքների և հնարավորությունների վրա կառուցված կանոնադրություն, ուստի վստահ է, որ յուրաքանչյուր աշխորհրդական և առաջին հերթին հենց նորեկները ունենալու են աշակերտության իրավունքների և հնարավորությունների բացահայտման ու շարունակական իրացման հնարավորություն, ինչպես նախկինում։
Հիմնադիր նիստի ընթացքում ավարտին հասցվեց աշխորհրդականների բաշխումը հանձնաժողովներում, ինչպես նաև ղեկավար կազմի ընտրությունը։ Քառասունչորս աշխորհրդականները տեղաբաշխվեցին հինգ հանձնաժողովներում՝ կրթամշակութային (ղեկավար՝ Աննա Գալստյան, 10-րդ դասարան), իրավակարգապահական (ղեկավար՝ Եվա Հայրապետյան, 9-րդ դասարան), սպորտի (ղեկավար՝ Մարիամ Ասատրյան, 8-րդ դասարան), լրատվական (ղեկավարի ընտրությունը կկայանա առաջիկայում) և արտաքին կապերի (ղեկավար՝ Սուսաննա Մինասյան, 8-րդ դասարան)։
Անդրադառնալով ԱԽ ղեկավար կազմին՝ նշենք, որ այս ուսումնական տարում ևս կառույցի աշխատանքները կհամակարգվեն երեք փոխնախագահների միջոցով։ Հրաչյա Քոչար 29 հասցեում տեղակայված մասնաշենքում փոխնախագահի պարտականությունները կիրականացնի տասնմեկերորդցի Նարեկ Խաչատրյանը, Վարշավյան 45 հասցեում՝ ութերորդ դասարանի աշակերտուհի Սոնա Խաչատրյանը, Ազատության 2-րդ նրբանցք, թիվ 9 հասցեում՝ ԱԽ-ի գործող փոխնախագահ Էմմա Սարգսյանը։

Class council member elections, presidential nominations and campaigns, oath-taking ceremonies, and the founding assembly—September is traditionally recognized as the period when the Student Council is formed.
On September 23, presidential elections were held, with 359 out of 392 students from grades 6-12 casting their votes. Of these, 78.3% expressed their confidence in 10th grader Sara Martirosyan, electing her as the new Student Council President.
On September 29, the Founding Assembly of the Student Council took place. The event opened with remarks and a brief annual report from Arevik Khosyan, who served as president of the council from 2023 to 2025. In her speech, she highlighted the importance of teamwork, emphasizing that the path to success often lies through active and sometimes conflicting discussions, which should not be feared. Wishing success to the newly elected president, Khosyan stated that the collaborative work of previous years gives her confidence that Sara Martirosyan will excel in her new role.
In her first official address, Sara Martirosyan underlined that she had inherited from her predecessors a council with a charter built upon rights and opportunities. Therefore, she is confident that every member—especially newcomers—will continue to enjoy opportunities to uncover, exercise, and expand their rights, just as before.
During the founding session, the allocation of council members into committees and the election of the leadership team were finalized. The 44 council members were distributed across five committees:
Educational and Cultural Committee – chaired by Anna Galstyan (Grade 10)
Disciplinary Committee – chaired by Eva Hayrapetyan (Grade 9)
Sports Committee – chaired by Mariam Asatryan (Grade 8)
Media Committee – chair to be elected soon
External Relations Committee – chaired by Minasyan Susanna (Grade 8)
As for the Student Council leadership team, this academic year the work of the council will again be coordinated by three vice presidents: