Վերջին դաս, վերջին զանգ․ տարվա այս ժամանակահատվածի, թերևս, ամենահակասական տրամադրություններով լի տոնակատարություններից մեկն է, որը ավանդույթի ուժով տոնվում է Արևելյան Եվրոպայի և հետխորհրդային երկրներում։ Եթե սեպտեմբերի 1-ն ազդարարում է նոր ուսումնական տարվա սկիզբն ու դպրության հանդեպ առանձնահատուկ հարգանքը, ապա Վերջին զանգն էլ խորհրդանշում է ոչ միայն ուսումնական տարվա ավարտը, այլև այն մեծ վստահությունը, որ մեծ կյանք ենք ճանապարհում հերթական կայացած քաղաքացիներին։
Խորհրդային Միությունում տոնն սկսել են նշել դեռևս նախորդ դարի 40-ականների երկրորդ կեսից՝ ուսումնական տարվա ավարտին տալով ֆորմալ բնույթ։ Շաբաթվա ինչ օր էլ լիներ, ուսումնական տարվա ավարտ համարվում էր մայիսի 25-ը։ Սակայն ժամանակի ընթացքում տոնը ձեռք բերեց ավելի շատ էմոցիոնալ և խորհրդանշական բնույթ՝ զրկվելով իր կաղապարայնությունից։ Իսկ մայիսի 25-ը դադարեց հստակ օր համարվել․ այժմ այն նշվում է մայիսի նախավերջին ուրբաթ օրը։
Առավել կարևոր է Վերջին դասի խորհուրդը, որն անցնող տարիների ձեռքբերումների և բացթողումների արձանագրումն է՝ դրանք շտկելու ավելի հասուն վճռականությամբ։ Սա օր է, երբ աշակերտներն ու իրենց մանկավարժները խոսում են հավասարը հավասարի հետ ու հանուն մեկ ընդհանուր շահի՝ գիտելիքը հայրենիքի շենացմանը ծառայեցնելուն։
Այս տարի ևս «Ուսում»-ը մեծ կյանք ճանապարհեց 21 շրջանավարտների՝ լի բոլորիս կյանքը լավացնելու և երկիրը շենացնելու վճռականությամբ։ Դպրոցի տնօրեն Սուսաննա Թամարյանը, իր շնորհավորական ուղերձում անդրադառնալով գալիքի հետ կապված պարտավորություններին ու պատասխանատվությանը, վերջին խորհրդանշական «տնային հանձնարարությունը» տվեց շրջանավարտներին, այն է՝ լինել այնպիսի քաղաքացիներ, որոնցով միշտ պիտի հպարտանանք ու ամեն օր սպասենք նրանց հետ հերթական կարոտած հանդիպմանը։
Փոխտնօրեն Լիլիթ Սուջոյանն էլ իր բացման խոսքում մեծ վստահություն հայտնեց, որ շրջանավարտների այս սերունդն այնքան մեծ հնարավորություններ ու հմտություններ ունի, որ իր մեծ ներդրումն է ունենալու մեր հասարակության դիմագծի և որակի կայացման գործում։
2024-2025 ուսումնական տարվա շրջանավարտ, Աշակերտական խորհրդի նախագահ Ստեփան Ստեփանյանն էլ, անդրադառնալով իր ձեռքբերումներին, մատնանշեց այն հանգամանքը, որ անցնող տարիների ընթացքում դպրոցն իսկապես իրենց տվել է ինքնադրսևորվելու և հավասարը հավասարի հետ խոսելու հնարավորություն, ինչը կայացման լավագույն ճանապարհն է։
Շնորհավորանքներով, մշակութային, երաժշտական ու ազգագրական կատարումներով ու հուզառատ հումորներով հագեցած օրվա լավագույն ավարտը տասներկուերորդցիների խոստումն էր․ «Մեր երեխաներին «Ուսում» ենք բերելու»։

The Last Lesson and the Last Bell at Usum School
This time of year marks one of the most emotionally complex celebrations—an event steeped in tradition across Eastern Europe and post-Soviet countries. If September 1st signifies the beginning of a new academic journey and a deep respect for education, then the Last Bell symbolizes not only the conclusion of the school year but also the trust placed in a new generation of responsible citizens stepping into society.
The tradition of this celebration dates back to the late 1940s in the Soviet Union, initially observed as a formal marking of the school year's end. Regardless of the day of the week, May 25 was fixed as the final school day. Over time, the occasion transformed, shedding its rigid formality and gaining symbolic and emotional resonance. Today, it is celebrated on the penultimate Friday of May.
Even more significant is the Last Lesson—a moment of reflection on the achievements and lessons of the past years, paired with a mature resolve to improve and grow. On this day, students and teachers speak as equals, united by a common purpose: to channel knowledge toward the progress of the nation.
This year, once again, Usum School proudly sent off 21 graduates, determined to better our lives and build a brighter country.
In her congratulatory address, Principal Susanna Tamaryan reflected on the responsibilities of the future and gave her students one final symbolic "homework assignment": to become the kind of citizens we will always be proud of—and whose return we’ll always eagerly await.
Vice Principal Lilit Sujoyan, in her opening remarks, expressed great confidence in this graduating class, emphasizing that their skills and potential will surely shape the future quality and character of our society.
Stepan Stepanyan, President of the Student Council and a graduate of the 2024–2025 academic year, shared his personal experiences, noting that the school had truly empowered them to express themselves and engage in dialogue as equals—a foundation for genuine personal growth.
The day concluded with heartfelt congratulations, cultural and musical performances, traditional expressions of heritage, and plenty of touching humor. But the most memorable moment came from the 12th graders themselves, with a promise from the heart: "We will bring our children to Usum.