«Հաշվետու 2025» միջոցառումը՝ իրականություն
«Հաշվետու միջոցառում»․ ահա այս անունն է կրում յուրաքանչյուր ուսումնական տարվա ավարտին մեր դպրոցում տեղի ունեցող ամփոփիչ պարգևատրում-համերգը, որը անցնող ուսումնական տարվա ընթացքում արձանագրած հաջողությունների և առաջընթացի արժևորմանն է նվիրված։
Դպրոցի հիմնադրման 28-րդ հոբելյանին ընդառաջ շուրջ մեկուկես ժամ տևած տոնական միջոցառումը մի հարկի տակ էր հավաքել ուսումնական տարվա ընթացքում դպրոցի զարգացմանն առավելագույն չափով նպաստած մանկավարժներին, տարբեր հարթակներում հարազատ դպրոցի անունը բարձր պահած և ներդպրոցական ու հանրապետական օլիմպիադաներում իրենց հիանալի դրսևորած ուսումցիներին՝ նպատակ ունենալով վերջիններիս օրինակով քաջալերելու մյուսներին և հաջորդ տարիներին ընդլայնելու պարգևատրվողների շրջանակը։
Միջոցառման առաջին հատվածը ուսումնական տարվա մշակութային հատվածի ծաղկաքաղն էր՝ 2024-2025 ուսումնական տարվա շրջանավարտների ավարտական վալսից մինչև ազգագրական պարեր, մայրաքաղաք Երևանին նվիրված տոնական մյուզիքլային բեմադրությունից մինչև նաիրյան հեզաճկուն նազանք։
Միջոցառման սցենարի հիմքում արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ դրված էր անմիջականությունը, դինամիկ խոսքն ու հանդիսատեսի հետ ինտերակտիվ հաղորդակցմանը միտված անկեղծությունը։ Իսկ այս ամենը պատվով կատարեցին միջոցառման հաղորդավարները՝ իր անմիջականությամբ և արտիստիզմով փայլող չորրորդցի Արամ Նահապետյանը, իններորդցիներ Աննա Որսկանյանը, Սառա Մարտիրոսյանը, Աննա Գալստյանը, Աշակերտական խորհրդի նախագահ Արևիկ Քոսյանը, ավագ դպրոցի շրջանավարտներ Ստեփան Ստեփանյանը և Աննա Դավթյանը։
Միջոցառման առաջին հատվածում մասնակիցներին ողջույնի խոսքով դիմեց դպրոցի տնօրեն Ս․ Թամարյանը, ով նշեց, որ հաջողությամբ ավարտին հասցվեց 2025-2026 ուսումնական տարվա առաջին դասարանցիների ընդունելությունը, ապա համոզմունք հայտնեց, որ հաջորդ տարիներին մենք շարունակաբար ավելացնելու ենք մեր ջանքերը «Ուսում»-ն ընտրած աշակերտների գիտելիքահեն սպասելիքներն արդարացնելու համար։
Միջոցառման երկրորդ հատվածը, ինչպես իր խոսքում նշեց Աշակերտական խորհրդի նախագահ Արևիկ Քոսյանը, «գարնանային բերքահավաքին» էր նվիրված, ասել է թե՝ տարվա ընթացքում իրենց լավագույնս դրսևորած և մրցույթներում ու օլիմպիադաներում փայլած 106 ուսումցիների և նրանց դասավանդած մանկավարժների պարգևատրմանը։ Հավելենք նաև, որ շատ ուսումցիներ իրենց կարողությունները փորձել, հաջողել և դիպլոմների կամ գովասանագրերի էին արժանացել մեկից ավելի առարկաներից, ինչն իհարկե նրանց բազմակողմանի զարգացման դրսևորումն է։
Թերևս, սխալված չենք լինի, եթե նշենք, որ միջոցառման ամենասպասված ու ամենաէմոցիոնալ պահը վերջնամասն էր, երբ բեմ բարձրացան «Արժանապատիվ ուսումցի» կոչման հերթական հաղթող տասներորդցի Նարեկ Խաչատրյանը, «Ուսում» դպրոցի անվանական «Ոսկե մեդալ»-ի արժանացած շրջանավարտներ Լուսինե Թամարյանը, Զավեն Վարդանյանը, Նատալի Մանուկյանը, «Աշխարհագրություն» առարկայի հանրապետական օլիմպիադայի հաղթող Վահե Մակարյանը։
Ամփոփելով միջոցառումը՝ դպրոցի տնօրեն Ս․ Թամարյանը վստահություն հայտնեց, որ հաջորդ տարի մենք ավելի շատ անուններ ու ավելի երկար ծափահարություններ ենք լսելու, որովհետև անհնար է նայել բեմում կանգնած այս աշակերտներին ու չոգևորվել նրանց օրինակով։

"Final Concert 2025" Becomes a Reality
The event that marks the conclusion of each academic year at “Usum” School is known as the “Annual Report Event” — a festive awards concert dedicated to recognizing the progress and accomplishments made throughout the year.
Held in anticipation of the school’s 28th anniversary, this year’s hour-and-a-half celebration brought together under one roof the teachers who made outstanding contributions to the school’s development and the students who brought honor to “Usum” on various platforms, excelling in both school-wide and national Olympiads. The goal was to encourage others by showcasing their example and to further expand the circle of awardees in the years to come.
The first part of the event was a vibrant cultural showcase of the academic year — from the graduation waltz of the 2024–2025 graduates and traditional Armenian dances to a musical performance dedicated to the capital city of Yerevan and the graceful elegance of classical “Nairyan” movements.
For the second year in a row, the event’s dynamic scenario was centered around sincerity, lively speech, and interactive communication with the audience. The hosting team did an exceptional job, featuring fourth-grader Aram Nahapetyan, known for his natural charm and stage presence, along with ninth-graders Anna Vorskanian, Sara Martirosyan, Anna Galstyan, Student Council President Arevik Khosyan, and graduating seniors Stepan Stepanyan and Anna Davtyan.
In the opening part of the program, the school’s principal, Mr. S. Tamaryan, delivered a welcome speech, announcing the successful completion of the admissions process for the incoming 2025–2026 first graders. He also expressed his confidence that in the coming years, “Usum” will continue to meet — and exceed — the academic expectations of its students through persistent effort.
As Student Council President Arevik Khosyan explained in her remarks, the second half of the event was a symbolic “spring harvest” — the awarding of 106 students and their teachers who had demonstrated excellence throughout the year, especially in competitions and Olympiads. It’s worth noting that many students received awards or diplomas in multiple subjects, reflecting their well-rounded development.
Arguably the most emotional and eagerly awaited moment came at the very end, when the stage welcomed this year’s top honorees: 10th-grader Narek Khachatryan, awarded the title of “Distinguished Usum Student”; graduates Lusine Tamaryan, Zaven Vardanyan, and Natali Manukyan, each recipients of the school’s Honorary Gold Medal; and Vahe Makaryan, winner of the national Geography Olympiad.
Concluding the event, Principal S. Tamaryan expressed his belief that next year’s celebration will bring even more names and even louder applause — because it’s impossible to look at these students on stage and not be inspired by their example.