Ոչ պետական դպրոցների համաժողով 2024
Նոյեմբերի 14-ին դպրոցի հիմնադիր Հ. Նավասարդյանը, տնօրեն Ս. Թամարյանը, փոխտնօրեններ Լ. Սուջոյանը և Ա. Համբարձումյանը մասնակցեցին «Մեկ ձայն» ասոցիացիայի կողմից կազմակերպված «Ոչ պետական դպրոցների համաժողով» խորագիրը կրող, պանելային քննարկումների ձևաչափով միջոցառմանը:
Միջոցառման նպատակը ոչ պետական կրթական հաստատությունների և ոլորտային պետական կառույցների միջև արդյունավետ երկխոսության հաստատումն էր։ Բացի այդ, մեզ` որպես կրթության միջոցով մարդու հոգևոր-մտավոր «պեղումնաբանության» պատասխանատուներիս համար հատկապես կարևոր էր կրթության նպատակի շուրջ խորհել՝ հասկանալու համար արդյո՞ք մենք ունենք նույն ընկալումները և արդյո՞ք կարիք կա վերասահմանելու կրթության նպատակը մարդու, հասարակության, պետության համար:
Պանելային քննարկման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց ոչ պետական դպրոցների շուրջ ընթացող օրենսդրական գործընթացներին և պետական համակարգի զարգացմանն՝ ուղղված հենց ոչ պետական դպրոցների գործունեության աջակցմանը: Քննարկվեցին նաև ԿԶՆԱԿ-ի և Կրթության տեսչական մարմնի հետ արդյունավետ համագործակցության ձևաչափերը։
Միաժամանակ նաև քննարկման նյութ դարձան կրթության համընդհանուր նպատակների սահմանման, այդ նպատակների իրագործման գործում ուսուցչի դերի, ինչպես նաև հայ ազգի ինքնության առանձնահատկություններով պայմանավորված՝ կրթության իմաստի և Հայաստանում կրթության զարգացման միտումների վերաբերյալ հարցերը։

On November 14, the founder of the school, H. Navasardyan, the principal, S. Tamaryan, and the deputy principals, L. Sujyan and A. Hambardzumyan, participated in the "Non-Governmental Schools Conference" organized by the "One Voice" Association, which was held in a panel discussion format.
The aim of the event was to establish effective dialogue between non-governmental educational institutions and relevant governmental bodies. Additionally, for us, as those responsible for the spiritual and intellectual "hermeneutics" of education, it was particularly important to reflect on the purpose of education to determine whether we share the same understanding of it and whether there is a need to redefine the purpose of education for individuals, society, and the state.
During the panel discussion, legislative processes related to non-governmental schools and the development of the public education system aimed at supporting the activities of these schools were discussed. The effectiveness of cooperation with the Ministry of Education and the Education Inspection Body was also a topic of conversation.
Furthermore, the discussion addressed the universal goals of education, the role of the teacher in achieving these goals, and questions about the meaning of education and the trends in education development in Armenia, influenced by the unique characteristics of the Armenian national identity.