Միջազգային համագործակցությունները ցանկացած ոլորտում անհրաժեշտություն են, և բացառություն չէ նաև կրթական համակարգը։ Հարափոփոխ աշխարհում կրթությունն ու գիտությունը, թերևս, ամենաարագ զարգացող ոլորտներն են, որոնցում երեկվա անհնարին թվացող նորարարությունն այսօր հերթական սովորական իրականությունն է դառնում։ Ահա թե ինչու ժամանակին համընթաց քայլելը ուսումնական գործընթացում մշտապես արդիական է։ Հենց այս կարևորության գիտակցումով էլ «Ուսում» դպրոցը դարձավ London Eye Business Olympiad ընտանիքի անդամ։
Business Olympiad 2025-ը London Eye միջազգային ուսումնական կենտրոնի և շվեյցարական առաջատար EU Business School-ի նախագիծն է, որի առաքելությունն է ոգեշնչել և կրթել ապագա բիզնես առաջնորդներին՝ համադրելով ժամանակակից գիտելիքը գործնական փորձի հետ։ Նախաձեռնության հեղինակների տեսլականն է ձևավորել մի սերունդ, որը ստեղծում է նոր բիզնես գաղափարներ և հստակ քայլերով փոխում է ապագան։
Ինչպես նշում են օլիմպիադայի կազմակերպիչները, իրենց նպատակն է ստեղծել հարթակ անգլերենի B1 և ավելի մակարդակ ունեցող և տնտեսագիտական նախնական գիտելիքներ ունեցող լավագույն աշակերտների համար՝ մրցելու, աճելու և սովորելու համաշխարհային բիզնես դպրոցի փորձագետներից։
Անդրադառնալով օլիմպիադայի հնարավորություններին՝ հարկ է նշել, որ այն ուսումցիներին հնարավորություն է տալիս՝
մասնակցելու բացառիկ երկօրյա դասընթացի,
բացահայտելու և զարգացնելու ստեղծարար մտածողությունը,
ստանալու նոր գիտելիքներ բիզնեսի և առաջնորդության ոլորտում,
ձեռք բերելու միջազգային փորձ և նոր ծանոթություններ,
ստանալու հնարավորություն անվճար հիմունքներով մասնակցելու Իսպանիայում անցկացվող ամառային Բիզնես դպրոցին։
Եվրոպական լեզուների առարկայական մեթոդմիավորման և Աշակերտական խորհրդի ներգրավմամբ իրականացվելիք այս համագործակցությունում ձեռքը զարկերակին պահելու առաքելությունը վստահված է տասնմեկերորդ դասարանի աշակերտուհի, աշխորհրդական Արինա Հյուսյանին։ usumschool.am-ի այն հարցին, թե ինչպիսին էր իր առաջին արձագանքը դպրոցի կողմից business ambassador ընտրվելու լուրին, Արինան նշեց, որ իրեն դուր են գալիս կամավորական աշխատանքները, հատկապես նրանք, որոնք արտերկրի կրթական փորձն ու գիտելիքները ներդնելու նպատակ ունեն։ Արինան վստահ է, որ իր մոտ կստացվի արդյունավետ հաղորդակցություն ապահովել օլիմպիադայի կազմկոմիտեի և օլիմպիադայով հետաքրքրված ուսումցիների միջև։

The international cooperation is a necessity in any field, and education is no exception. In a rapidly changing world, education and science are perhaps the fastest-developing spheres, where innovations that seemed impossible yesterday quickly become part of today’s reality. That is why keeping up with the times is always relevant in the learning process. With this understanding, Usum School has become a member of the London Eye Business Olympiad family.
Business Olympiad 2025 is a joint initiative of the London Eye International Educational Center and Switzerland’s leading EU Business School. Its mission is to inspire and educate future business leaders by combining modern knowledge with practical experience. The vision of the organizers is to form a generation that creates new business ideas and changes the future with clear and purposeful steps.
As the organizers note, their goal is to create a platform for the best students with at least a B1 English level and basic knowledge of economics, allowing them to compete, grow, and learn from world-class business school experts.
Highlighting the opportunities of the Olympiad, it is important to mention that it allows Usum students to:
participate in an exclusive two-day training course,
discover and develop creative thinking,
gain new knowledge in business and leadership,
acquire international experience and new connections,
receive the opportunity to attend a summer Business School in Spain free of charge.
This partnership, implemented with the involvement of the European Languages Department and the Student Council, will be closely monitored by 11th grader and Student Council representative Arina Hovsepyan. In response to usumschool.am’s question about her first reaction upon hearing the news of being selected as the school’s Business Ambassador, Arina mentioned that she enjoys volunteer work, especially when it aims to apply international educational experience and knowledge. Arina is confident that she will succeed in ensuring effective communication between the Olympiad organizing committee and Usum students interested in the projecy.