ՀՀ բանակը 33 տարեկան է
Հայկական բանակը հազարամյակների պատմություն ունի, և այդ փառավոր պատմության ներկայացմանն էր նվիրված Հայկական բանակի կազմավորման 33-րդ տարեդարձը մեծարող ամենամյա միջոցառումը մեր դպրոցում:
Բեմում կենդանացել էին ոչ միայն Հայաստանի երրորդ Հանրապետության կազմավորման ակունքներում կանգնած մերօրյա բանակի, այլև հայկական բոլոր բանակների փառավոր հաղթանակները ներկայացնող դրվագները:
Բեմադրություններ, որոնք ներառում էին բռնակալ Բելի նկատմամբ Հայկյան հաղթանակից մինչև Տիգրան Մեծի բանակ, միջնադարյան հարվածային հեծելազորներից մինչև կիլիկյան ռազմական նավատորմի հաղթանակներ, ֆիդայական պայքարի դրվագներից մինչև ապրիլյան քառօրյայի ու 44-օրյա պատերազմի սխրանքներ:
Իսկ հաղթական մթնոլորտն իհարկե անհնար կլիներ ապահովել, եթե չլինեին մարտական ու խրոխտ ռազմապարերը՝ ոգեշունչ յարխուշտան, բերդն ու քոչարին:
Կարճ ասած՝ մշակութային ու ռազմահայրենասիրական ոգին թևածում էր ոչ միայն դահլիճում, այլև միջոցառմանը հաջորդած քննարկումներում ու կարծիքներում:

The Armenian army has a millennia-long history, and the annual event in our school was dedicated to presenting this glorious history, marking the 33rd anniversary of the formation of the Armenian army.
On stage, not only was the formation of the third republic's army brought to life, but also episodes showcasing the victorious moments of all Armenian armies throughout history.
The performances included scenes of victories ranging from the defeat of the tyrant Bel to the army of Tigran the Great, medieval cavalry charges to the triumphs of the Cilician naval forces, episodes from the liberation struggle, and the heroic acts from the Four-Day War and the 44-Day War.
The victorious atmosphere was, of course, impossible to achieve without the martial and bold war dances – the inspiring yarkhushtan, berd, and kochari.
In short, the cultural and patriotic spirit permeated not only the hall but also the discussions and opinions that followed the event.